Mobilya Bakımının Püf Noktaları Neler? Genel

Mobilya bakımının püf noktalarını öğrenerek, mobilyalarınızı uzun yıllar koruyabilirsiniz.

Bahçe mobilyaları  yapımında kullanılan İroko ağacına dair  merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Afrika’dan ithal edilen  İroko, egzotik bir ağaçtır ve fırınlanmış olarak kullanılır.  İroko aynı zamanda Teak ağacının en yakın alternatifidir.  İroko ağacı Afrika ormanlarında yetişir, Teak ağacı ise Asya yağmur ormanlarında. Kesilme çapları 150 cm – 400 cm olan ağaçlar işlendikten sonra stabil edilir. Ağacın işlendikten sonra sarımsı bir  renge dönüşür. Oksijenle temasta geçirmesi halinde 1 ay içerisinde kahve ve çikolata rengini alır. İroko ağacı kabul altı böceklenmeye, doğal çürümeye ve hastalıklara karşı yüksek dirence sahiptir. İroko; çürümeyen, kolay kuruyan, suya ve rutubete karşı olan yüksek direnci sebebiyle çoğunlukla dış mekanlarda tercih edilen bir ağaç türüdür.
royal garden bakim
Sezonun başlangıcında bakım yağları sürülüp,  mobilya bakımı yapıldığında uzun yıllar orjinalliğini koruyan bir yapıya sahip İroko, parke, bahçe mobilyası, tekne, yat ve  gemi  olmak üzere oldukça geniş bir alanda kullanılır. Yaşayan bir ağaç olması nedeni ile İroko’nun korunması gereklidir.
İROKO BAHÇE MOBİLYASININ BAKIMI NASIL YAPILMALI?
İroko ağacının bakımı için teak yağı kullanılmalıdır.  Mobilya bakımında yılda 1 ya da 2 kez teak yağı kullanılması yüzeydeki kadifemsi dokuyu uzun yıllar korur.
Teak yağını fırça veya sünger yardımıyla mobilyalara uygulanabilir. Grimsi bir renge dönüşmüş ürünü eski rengine geri getirebilmek için öncelikle bir kat ince zımpara yapıp,  ardından teak yağı sürerek bakım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.